ČIČARIJA
Čičarija je kraško hribovje v severovzhodnem delu Istre. Najvišji vrhovi v slovenskem delu Čičarije so Velika Plešivica (908m)/ Mala Plešivica (953m), Razsušica (1083 m). Ostric (1056 m) Gorjanski Žabnik (987 m) ter Slavnik (1028 m). Nad 800 m prevladuje bukov gozd, pod to višino pa tudi drugi listavci.
Prebivalci so se tradicionalno ukvarjali s pašo ovac in koz ter s tolčenjem brinja iz katerega so izdelovali zdravilno brinovo žganje – brinjevec. Najpomembnejši kraj na slovenski strani meje je Golac. Nad vasjo ležijo še zaselki Zagrad, Gojaki in Brdo. Ime Golac je domnevno keltskega izvora, pomenil naj bi majhen kraj. Čičarija po desetletjih propadanja ponovno pridobiva na pomenu. Vsa pomembnejša infrastruktura je zgrajena, ljudje so se začeli vračati na domove in urejati domačije. Ponovno so oživeli ljudski običaji. V mesecu septembru se odvija pobuda Odprta meja, ki je prijateljsko dogovorjena med Občino Hrpelje-Kozina in Občino Lanišče.
Odmaknjena Čičarija nas vabi da odkrijemo njene skrivnosti!
VAS GOLAC
Vas Golac z okolico ponuja nemalo kulturnih in naravnih znamenitosti:
- Vaška cerkev sv. Nikolaja iz 18. / 19. stoletja ter
- Cerkev sv. Kancjana s pokopališčem.
- Razni kali, vrulja, znane so tudi tako imenovane krbunice, kjer so včasih izdelovali oglje,
- Celotna vas Gojaki nudi izjemno prijeten občutek, saj je že takoj v vasi prisotno geomantično polje. Dobra hiša zdravja stoji na območju megalitskega objekta, ki še vedno deluje in je star najmanj 3000 let.
Na poti lahko naletimo tudi na črede ovac, kjer se kmet v bližnjem zaselku Zagrad še vedno ukvarja z ovčerejo ter izdeluje izdelke iz ovčjega mleka. V preteklosti so bili ti kraji znani tudi po pridelavi zdravilnega brinjevca.
STUDENEC
Obnovljen vodni zbiralnik Studenac je dolga desetletja služil oskrbi lokalnega prebivalstva z vodo, danes postaja zanimiva in privlačna turistična točka.
Zanimivo: Po pričevanju domačinov je bil vodnjak omogočal ne samo oskrbo z vodo, temveč se je v kalu, ki je nastal ob vodnjaku, tudi napajala živina. Vodo se je prebivalcem delilo glede na velikost domačij. Kajžarji so dobivali majhne količine, medtem ko so premožnejši kmetje z velikimi domačijami lahko odnašali domov v posebnih lesenih, košem podobnih posodah za vodo – brentah – veliko več vode. Za vodnjak so skrbeli in ga vzdrževali vsi prebivalci.
REKREACIJA
Dobra hiša zdravja Čičarija ponuja odlično izhodišče za kolesarje, pohodnike in izletnike. Za bolj zahtevne hribolazce so možnosti pohoda na bližnji hrib imenovan Žabnik (1045 m) z označenimi gozdnimi potmi, nato so še okoliški vrhovi Ostič, Medvižica, Mala in Velika vrata ter Slavnik (1028). Za kolesarje so urejene okoliške kolesarske poti po cesti do bližnjih vasi (Obrov, Gojaki, Zagrad, Brdo, Poljane) ter po gozdnih poteh.